Go Back   Bokprat > Bokprat > Bokanmeldelser



Velkommen til BokPrat!

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 26-09-09, 11:43   #1
StineMa
Senior Member
 
StineMa's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 528
Hjertets kar av Benoîte Groult



Hvordan skildre den totale lidenskapen, på tvers av alle sosiale og intellektuelle grenser? Hvordan beskrive den evige tiltrekningen mellom to som møtes i ung alder, og senere knapt ser hverandre? I denne romanen forteller forfatteren en historie om forholdet mellom den intellektuelle pariserinnen George og fiskeskipperen Gauvain fra Bretagne.
(Kilde: bokkilden.no)

George er en ung overklassejente fra Paris. Gauvain er en gutt fra arbeiderklassen, bosatt på landet. Det er ikke vanskelig å forstå hvordan tiltrekningen mellom disse to veldig ulike menneskene kan finne sted. De er lidenskapelig opptatt av hverandre, men på grunn av klasseskillet er de veldig tilbaketrukne og det er ikke mange stunder de får for seg selv.

Quote:
Hun sier: "Det må være et praktfullt syn!" Han svarer: "Ja, flott..." Praktfull hører ikke til ordforrådet hans.(s. 69)
George viser seg å være tøffere enn Gauvain, og hun gir seg lettere hen til utroskapen og de urinstinktene hun besitter. De stjålne stundene lever hun på i opptil flere år før de endelig kan treffes igjen. Kjærligheten og gnisten holdes vedlike gjennom brevveksling mens de er på hver sin ende av kloden, og historien vedvarer helt til siste slutt.

Språket til Benoîte Groult er nydelig, og passer veldig godt sammen med historien. Hun har skapt to sterke hovedpersoner, og boken er ikke bare full av lidenskap og kjærlighet. Den er også humoristisk og sjarmerende. Og den er trist og tankevekkende.

Boken skal være filmet i 1992, og kanskje kan det være en fin film å se en kald høstdag.
__________________
Bloggen min
StineMa is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
frankrike, kjærlighet, klasseskille, lidenskap, oppvekst, reise, utroskap


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Pengevett | InspirasjonOnline | Bokprat



All times are GMT +2. The time now is 07:29.


Powered by vBulletin® Version 3.7.1
Copyright ©2000 - 2010, Jelsoft Enterprises Ltd.