Go Back   Bokprat > Bokprat > Bokanmeldelser



Velkommen til BokPrat!

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-11-09, 14:28   #1
StineMa
Senior Member
 
StineMa's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 528
The no. 1 Ladies Detective Agency av Alexander McCall Smith



"Har du et problem du ikke kan hanskes med er det lurt å oppsøke Precious Ramotswe, kvinnelig detektiv og med eget byrå. Precious har kanskje ikke helt stuerene metoder, men med sin usedvanlige intuisjon klarer hun å løse oppdragene med å finne igjen bortkomne familiemedlemmer, avsløre utroskap og falske identiteter."
(Kilde: bokkilden.no)


Denne serien har jeg hatt på "må lese"-listen min veldig lenge nå, så det var virkelig på tide at jeg valgte å lese første bok. Serien består nemlig av ni bøker om Botswanas eneste kvinnelige detektiv - Precious Ramotswe, eller Mma Ramotswe om du vil.

I denne første boken år vi høre litt om hennes oppvekst, om den ulykkelige kjærligheten og savnet av faren som hun hadde et veldig nært og godt forhold til. Hennes fortid har gjort henne til den hun er i dag, og det er ikke en liten forsiktig dame vi har med å gjøre. Mma Ramotswe er stor i omkrets og stor i hjertet. Hun åpner Botswanas eneste kvinnelige detektivbyrå og bruker utradisjonelle måter for å finne ut av oppdragen hun får fra sine klienter. Det være seg en sak hvor en mann mistenkes for utroskap eller en sak hvor en høytstående mann mistenkes for å ha noe med et drap å gjøre.

Tonen er lett, og det er ikke til å unngå at man humrer litt for seg selv når man leser.

Quote:
She stopped. It was time to take the pumpkin out of the pot and eat it. In the final analysis, that was what solved these big problems of life. You could think and think and get nowhere, but you still had to eat your pumpkin. That brought you down to earth. That gave you a reason for going on. Pumpkin. (s.84)
Hovedpersonen er original, og beskrivelsene av det afrikanske landskapet får meg til å lengte sydover, selv om forfatteren også får meg til å tenke på hvor godt det er å bo i lille Norge.

Quote:
But why should I want to go to Zululand? Why should I ever want anything but to live in Botswana, and to marry a Tswana girl? I said to him that Zululand sounded fine, but that every man has a map in his heart of his country and that the heart will never allow you to forget this map.(s. 16)
__________________
Bloggen min
StineMa is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Tags
afrika, detektiv, humor, krim, oppvekst


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Pengevett | InspirasjonOnline | Bokprat



All times are GMT +2. The time now is 07:28.


Powered by vBulletin® Version 3.7.1
Copyright ©2000 - 2010, Jelsoft Enterprises Ltd.